srp
Javne slavine - izvori zdrave pitke vode
16.07.2019
Varaždinski izvori života
Stupanj razvijenosti društva od davnine se, među ostalim, mjeri i standardom komunalnih usluga u nekoj urbanoj sredini. Potvrdu ovog navoda nije teško naći među starim Egipćanima, Grcima, ili posebice Rimljanima, koji su i u našim krajevima prije dvije tisuće godina gradili akvadukte, kanalizacijsku mrežu i druge komunalne objekte što i danas ukazuje na tradicionalno visoku razinu urbanog življenja na ovim prostorima.
Varaždin, sa svojom prekrasnom starogradskom jezgrom i brojnim očuvanim baroknim zdanjima, s pravom nosi epitet jednog od najstarijih i najljepših hrvatskih i srednjoeuropskih gradova. Prostor na kojem je Varaždin smješten, pripadnici raznih civilizacija odavno su prepoznali kao mjesto ugodnog življenja. Govore o tome brojna arheološka nalazišta, od onih iz špilje Vindije, preko ilirskih i rimskih vremena, sve do najnovije prošlosti. Jedan od temeljnih preduvjeta za bogatstvo i raznovrsnost života na ovim prostorima bili su – izdašni i nepresušni izvori vode.
Zbog činjenice da nekadašnja hrvatska prijestolnica leži na bogatim prirodnim izvorima pitke vode, prije organizirane izgradnje sustava vodoopskrbe, građani su potrebu za pitkom vodom uglavnom rješavali kopanjem vlastitih zdenaca, koje bi često ozidali kamenom zbog zaštite od urušavanja. Takvi zdenci bili su u ono doba prava mala umjetnička djela i najčešće su se nalazili usred prekrasnih i raskošnih arhitektonskih građevina. Tako su i zdenci postali značajan dio varaždinske arhitekture srednjovjekovnog i baroknoga razdoblja, a neki od njih i danas predstavljaju zanimljivu turističku atrakciju.
Takvi zdenci su se nalazili u dvorištima kuća i palača bogatijih Varaždinaca, te su većinom sačuvani sve do današnjih dana. Ostali stanovnici Varaždina, kao i oni koji su obavljali neku djelatnost na javnim površinama, služili su se zdencima javne namjene.
Javne slavine - izvori zdrave pitke vode
Tijekom 2018. godine kako bi sačuvali povijesnu tradiciju i učinili dostupnost vode za piće svim žiteljima grada, ali i putnicima namjernicima Varkom d.d. je u suradnji s gradskim službama započeo projekt izgradnje javnih slavina. Postavljanje slavina Varkom financira iz vlastitih sredstava, a prilikom predaje građanima na korištenje direktor Varkoma, dr.sc. Žaljko Bunić, je istaknuo: "Naš je cilj da građani imaju dostupnu pitku vodu na što više mjesta, ne samo u svojim domovima, već i na javnom prostorima. To je vrlo opravdano iz humanističkih, ali i turističkih razloga. Pažnju smo posvetili i kućnim ljubimcima kojima također treba osigurati pitku vodu. Sve je to povezano s europskim direktivama kojima se propagira dostupnost pitke vode. Najnoviji trend je postavljanje slavina i u velikim trgovačkim centrima, a mi ćemo svakako nastaviti slijediti takve inicijative i postavljati slavine na javnim mjestima."
Lokacije javnih slavina:
1. Varaždin, Šetalište pape Ivana Pavla II
2. Varaždin, Dravska šuma (šetnica prema kupalištu)
3. Varaždin, POS naselje u Jalkovečkoj ulici
4. Varaždin, Franjevački trg
5. Varaždin, Kapucinski trg
6. Varaždin, Trg Miljenka Stančića
7. Varaždin, predvorje upravne zgrade Varkom d.d. (Trg bana Jelačića 15)
8. Varaždin, predvorje Gradske vijećnice (Trg kralja Tomislava1)
9. Varaždin, Ulica Ruđera Boškovića (Bregec)
10. Varaždin, predvorje VI osnovne škole (Dimitrije Demetra 13)
11. Varaždin, Gradski bazeni (Zagrebačka 85a)
12. Hraščica, Nogometni centar NK Varteks
13. Varaždin, Ulica Stjepana Vukovića (Bronx)
14. Gojanec, Ulica Vladimira Nazora
15. Gornji Kneginec, Ulica učitelja Vjekoslava Kezele
16. Varaždin, Ulica Zrinskih i Frankopana (kod spomenika Puma)
17. Varaždin, Park mladih
18. Varaždin, Perivoj biskupa Marka Culeja (uz trening prostor za pse)
19. Varaždin, Trg A.G. Matoša
20. Poljana Biškupečka